Jak uzyskać kopię dokumentacji medycznej?

Wniosek o kopię dokumentacji medycznej powinien zawierać dokładną informację na temat wymaganego stanu zdrowia, czasu przebywania w szpitalu oraz o tym, jakie były koszty leczenia. Oprócz tego należy podać również numer NIP i PESEL oraz numer telefonu.

Jak złożyć wniosek o kopię dokumentacji medycznej?

 • W pierwszej kolejności należy zapoznać się z dokumentacją medyczną wnioskującego.
 • Następnie należy przesłać swój wniosek.
 • W treści wniosku o kopię dokumentacji medycznej należy podać podstawowe dane o wnioskującym.
 • Potem należy przesłać wniosek.
 • Do czasu wypełnienia wniosku o kopię dokumentacji medycznej, można się skontaktować telefonicznie lub drogą mailowo-telefoniczną z biurem szpitala gdzie wysłaliśmy wniosek.

Niezbędne informacje w wniosku to:

 • Stan zdrowia.
 • Czas przebywania w szpitalu.
 • Koszty leczenia.

Krajowy Rejestr Dokumentów Medycznych stawia wymogi dokumentacji medycznej, w tym w formie wniosku o kopię dokumentacji. Należy podać liczbę aneksów i czas ich przeprowadzenia. Wniosek powinien być złożony na piśmie lub bezpośrednio pod adresem Krajowej Izby Radców Prawnych (KIRP) w Warszawie.

Kopia dokumentacji medycznej na wniosek jakie są jej zalety?

Medyczna dokumentacja jest wiele, ale można przeczytać jej jako historię. Medyczna dokumentacja jest czymś, co pomaga pacjentowi zrozumieć to co się wydarzyło i daje informacje o tym, co może być kontrolowane i pomóc ustalić czy schorzenia są poważne. Dokumentacja nie zawsze znajduje się na każdym etapie leczenia, ale może również stanowić drugą połowę chirurgicznych odcisków. Wystarczy wysła.

Medyczna dokumentacja jest czymś, co zawiera wszystkie dane dotyczące pacjentów oraz badania i przeprowadzonych operacji. Medyczna dokumentacja może być odczytywana przez lekarza lub pacjenta. Dokumentacja jest również między innymi aktualizowana za pomocą internetu.

Księga medyczna nie jest w tym samym stopniu niezbędna, gdy jesteś rodzicem lub dzieckiem. Jednakże możesz zapisać inne dane, takie jak:

 • Historia medyczna – pozwala to zrozumieć co się wydarzyło.
 • Ewidencja leków i procedur – pomaga ustalić czy wszystko było zrobione tak, jak powinno.
 • Pomaga zobrazować rachunki medyczne.

Medyczna dokumentacja na wniosek jest bardzo ważnym narzędziem, który pomaga pacjentowi zrozumieć i to co się stało. Dokumentacja zawiera informacje o stopniu w jakim dana choroba może być poważna. Oczywiście nie ma podstaw do tego, aby uważać jej za konieczne z punktu widzenia leczenia. Jej głównym celem jest umożliwienie pacjentowi samodzielnego analizy swojego stanu fizycznego i psychicznego oraz poznanie możliwości radzenia sobie ze schorzeniami.

Dokumentacja medyczna jest bardzo ważna, gdy chodzi o badania i diagnostykę. Każdy pacjent powinien mieć ją dostęp do w każdym momencie. Należy pamiętać, że medyczna dokumentacja tylko ułatwia przebieg leczenia, a nie jest obecnie podstawowym narzędziem diagnostyki i prognozy w jakimkolwiek rodzaju.

W dokumentacji, jako że możemy sprawdzić historię, będziemy mogli ustalić jakie schorzenia były poniekąd zapobiegliwe. Dokumentacja zawiera konsultacje i wyniki badań. Możemy również znaleźć informacje na temat choroby. Medyczna dokumentacja nie tylko zabezpiecza nas przed błędnymi lub nieuwzględnionymi decyzjami lekarzy, ale także ochronnie usuwa nas od nadmiernego obciążenia ze strony szpitali.

Kopia dokumentacji medycznej na wniosek – dlaczego warto ją mieć?

Dokumentacja medyczna to bardzo ważny i pomocny dokument. Dlatego warto jej mieć na wypadek nagłej hospitalizacji, choroby czy innego nieszczęścia. Niektórzy sądzą, że dostarcza ona jedynie danych o naszej historii zdrowotnej; ale jest ona także ważna dla kontroli zdrowia i zapobiegania powikłaniom. Zawiera ona informacje o tym co robimy i co dzieje się z naszym organizmem, a także wskazuje na to co moglibyśmy ulec pod jej wpływem.

Zawiera też przykładowe leki, badania lub ingerencje medyczne oraz plany post-hospitalizacyjne.

Jeśli nie masz pewności, czy warto zdobyć dokumentację medyczną, możesz zadać pytanie o nią w Twojemu lekarzowi. Zapytaj jak najszybciej i najłatwiej mogłabym się dowiedzieć, czy mam prawo czasowo jej posiadać. Jeśli pytasz od razu o dostarczenie dokumentacji medycznej na wniosek, możesz tego spodziewać się oprócz ubezpieczenia komunikacyjnego (co jest bardzo ważne), ale także ubezpieczenia społecznego i emerytalnego.